Телефон +359 2 9263 152
Имейл e-energy@me.government.bg
Pin София, ул. „Триадица“ 8

Теменужка Петкова: Строителството на интерконектора с Гърция ще започне през втората половина на 2016 г.

Водещ: "Още от деня" продължаваме сега с Теменужка Петкова, министър на енергетиката. Здравейте, добре дошли. И въпреки това, че г-жа Цачева определи, че днес е добър ден за демокрацията, намаляха хората, които смятат, че ще има съдебна реформа. Има много песимисти по отношение на тази реформа, г-жо Петкова, вие имате ли обяснение, защо така хората страхливо подхождат, не вярват, че нещо може да се случи в тази област?

Теменужка Петкова: Ами аз мисля, че през последната една година се направиха доста неща по отношение на съдебната….

Водещ: Това е извън вашата сфера, обаче вие като министър имате мнения и убеждения?

Теменужка Петкова: Разбира се, че имам и наблюдения върху работата на цялото правителство, върху работата и на министър Иванов и смея да твърдя, че се направиха много важни стъпки по отношение на съдебната реформа. И смятам, че трябва да бъдем оптимисти за нейното бъдещо развитие, и хората трябва наистина да повярват…

Водещ: Подкрепяте г-жа Цачева, защото тя доста оптимистично се изказа в тази вечер?

Теменужка Петкова: Да, да, разбира се. Мисля, че хората трябва да сме оптимисти и трябва да повярват наистина в намерението и волята на правителството да извърши много важните реформи в съдебната система.

Водещ: Вие вярвате ли на Радан Караджов, че има правителствена криза в момента?

Теменужка Петкова: Не, не смятам, че можем да говорим за правителствена криза.

Водещ: Смятате ли, че ще бъде избран добър министър на правосъдието, който ще продължи реформата, която започнахте преди една година?

Теменужка Петкова: Горещо се надявам да бъде така.

Водещ: Добре, сега да си говорим за енергетика. Първо да започнем с утрешната новина, тя не е още новина, но утре ще бъде новина - стартирате най-накрая този, т.нар. интерконектор с Гърция. Първо кажете параметрите на този интерконектор, какво той ще донесе на българската независима газопреносна система, независимост ли ще донесе и какъв ще бъде капацитетът, това е много важно хората да знаят?

Теменужка Петкова: Ами много е важно хората да знаят, че с изграждането на тази интерконекторна връзка, това е на практика физическата свързаност между България и Гърция. Тази инфраструктура, газова инфраструктура, ще осигури възможност България и не само България и целият регион на Югоизточна Европа, да има възможност за достъп до отделен източник, нов източник за доставка на природен газ, това ще бъде природен газ от Азарбейджан. Това е един много важен проект, който ще доведе реално до диверсификация на източниците за доставка…

Водещ: Реална ли ще бъде диверсификация?

Теменужка Петкова: Да, реална диверсификация на източниците за доставка на природен газ. Този проект, само да отбележа, води своето начало още от 2010г., тогава е подписано акционерно споразумение и споразумение за развитие на този проект. Както виждате, едва сега успяхме да финализираме усилията за толкова много години…

Водещ: Защо толкова време?

Теменужка Петкова: Ами различни причини през годините са били основание за забавяне на проекта. Но в последната една година, ние много активно работим по изграждането на този интерконектор, много активно водим диалог с нашите партньори от гръцка страна, нашите партньори в съвместното ни акционерно дружество – "Посейдон". Така, че с общи усилия успяхме да стигнем до утрешният ден…

Водещ: До финално споразумение?

Теменужка Петкова: До финално, инвестиционно решение...

Водещ: Утре ще го подпишете?

Теменужка Петкова: Да, утре ще бъде подписано такова окончателно инвестиционно решение, което дава старта на строителството на този толкова важен проект.

Водещ: И ще бъде построен в какъв срок?

Теменужка Петкова: В четвъртото тримесечие на 2016г. трябва да стартира строителството по изграждането на този интерконектор и втората половина на две хиляди…

Водещ: Догодина стартира строителството?

Теменужка Петкова: Да, октомври 2016 трябва да стартира строителството по изграждането на този проект и след това, до средата на 2018г. трябва да той бъде въведен в търговска експлоатация.

Водещ: И да тече газта вече от Гърция към България и от България към Гърция? В двете посоки ще работи, нали?

Теменужка Петкова: Да, от Гърция към България, да ще тече, в двете посоки ще има реверс.

Водещ: А какъв ще бъде капацитетът? Имаше голям спор какъв капацитет на нас ни трябва на този интерконектор. В крайна сметка, на какво се спряхте вие?

Теменужка Петкова: Техническите параметри към този интерконектор, към настоящият момент са до 5 млрд. куб.м. газ. Това, което ние успяхме да направим в рамките на този преговорен процес с нашите партньори, е че успяхме да договорим опция, съгласно която, капацитетът на този интерконектор, при наличие на определени икономическа обоснованост, този капацитет може да бъде увеличен, вкл. и над 10 млрд. куб.м. Така, че …

Водещ: Има възможност да бъде увеличен?

Теменужка Петкова: Да, има такава възможност и ние успяхме да уговорим в споразумението да има такава опция.

Водещ: Ама това увеличение трябва да бъде заложено в строителството някак си, предполагам?

Теменужка Петкова: Това увеличение е заложено в споразумението за развитие на проекта, то ще бъде част от окончателното инвестиционно решение. Така, че това също е една много важна стъпка, която ние успяхме да предприемем.

Водещ: Значи ли това, че вече краят на 2017г. ние ще бъдем, почти казвам, независими от руският газ?

Теменужка Петкова: Ами значи, със сигурност можем да кажем, че в средата на 2018г. България ще има още един източник за доставка на природен газ. Наред с другата опция за доставка на руски газ, наред с възможността да разчитаме на местния добив, по който също много активно работим. Знаете, че успешно финализирахме процедурата за проучване в дълбоко Черно море, блок "Силистар". Там една от най-големите компании в бранша спечели процедурата, това е компанията "Шел", така че скоро…

Водещ: Това е също обаче дългосрочен проект, нали, да не се заблуждаваме?

Теменужка Петкова: Да, дългосрочен е, но пък февруари 2016г. предстои да бъде извършен и първият сондаж на блок "Хан Аспарух", така че нещата се случват, макар и бавно. Това са сложни процеси и няма как да се случат толкова бързо, колкото на всички ни се иска.

Водещ: Ние сега подготвяме ли се за този момент, ако се случи това, на което бяхме свидетели 2009 г.? Сега украинците се отказват от руският газ и евентуално, ако започнат там да крадат от транзита и руснаците въобще прекратят транзита на газ през Украйна, ние какво правим?

Теменужка Петкова: Ами аз много се надявам да не се стига до такава ситуация…

Водещ: Да, но хипотетично е възможно, нали?

Теменужка Петкова: Да, но независимо от това, ние сме предприели необходимите мерки. Между другото, още през 2010г., в резултат именно на кризата, която беше предизвикана през 2009г., има специален регламент на ЕК, който регламент е свързан точно със сигурността на доставките. И този регламент разписва редица задължения, редица ангажименти, които държавите членки следва да предприемат за да гарантират своята енергийна сигурност. Така, че българската страна е предприела необходимите действия, ние имаме план за действие както при кризисна ситуация, така и превантивен план. В зависимост от съответната ситуация, това което ние сме направили, на първо място нашето подземно газово хранилище в Чирен…

Водещ: Пълно ли е Чирен?

Теменужка Петкова: …е пълно, така че не е налице основание за някакви притеснения по отношение на….

Водещ: Но за 100 дни, нали все пак?

Теменужка Петкова: За малко повече от 3 месеца ще бъдат достатъчни тези количества.

Водещ: А разширението, какво става с разширението на чиренското…?

Теменужка Петкова: Разширението на Чирен, вие знаете, че в момента се извършва сондаж Е72 на подземното газово хранилище в Чирен, който сондаж ще ни даде възможност – Е72 и в последствие Е73, това ще даде възможност за увеличаване на дневният добив на количествата природен газ. Ако към настоящия момент ние добиваме към 4 млн., дневният добив на газ в подземното газово хранилище, то след въвеждането в експлоатация на тези два сондажа, ще бъде малко над 5млн. Така, че това ще ни даде възможност да увеличим дневния добив.

Водещ: Въобще, грижим се за газта, да не се случи това, което…

Теменужка Петкова: А самото разширение, което е много важен проект…

Водещ: Много е важно, да….

Теменужка Петкова: …и е много важен проект за енергийната сигурност…

Водещ: Той тогава колко ще бъде възможността ние да ползваме резервите от Чирен?

Теменужка Петкова: Към настоящият момент, Чирен е с капацитет 550 млн.куб.м. газ, а след това…

Водещ: Да, не, като времетраене казвахте – 100 дни, тогава ще стане колко?

Теменужка Петкова: Ами ще се увеличи 2 пъти, може би…

Водещ: 200?

Теменужка Петкова: Да, за половин година ще има, 6 месеца…

Водещ: За половин година, което е един доста сериозен период. Сега, към другото, което вълнува много нашите зрители и вчера водихме тук един разговор, не знам дали слушахте внимателно – с вашите колеги Валентин Николов и Таско Ерменков. По отношение на либерализацията на пазара и въвеждането на борса, говорим за пазарът за електроенергия. Те бяха много скептично настроени и смятат, че ние не сме подготвени достатъчно за тази доста сериозна стъпка и промяна изобщо в поведението на енергетиката в България, особено в електроенергията. Вие, на какво мнение сте, готови ли сме или не сме готови?

Теменужка Петкова: Стъпката е наистина много сериозна, защото тази стъпка ще постави българската електроенергетика в една качествено нова ситуация. Тази ситуация ще бъде нова за всички, които участват в този процес, както за производители, за търговци, за потребители…

Водещ: Да и за бизнеса, и за редовите потребители, битови.

Теменужка Петкова: Разбира се. Не знам кога точно можем да определим моментът на готовност за предприемане на тази стъпка, но мога да кажа, че България е една от последните страни членки на ЕС, която не е либерализирала напълно своят енергиен пазар.

Водещ: И могат да ни нака…казаха по 6 хил.евро на ден е глобата била?

Теменужка Петкова: Да. Има поети ангажименти, има съответно директива, която трябва да бъде спазена и, ако тази директива не бъде спазена в рамките на този срок, ние рискуваме да бъде стартирана съответно процедура, наказателна, която процедура води до санкции.

Водещ: И какво ще направим сега от 1 януари, първите стъпки какви са?

Теменужка Петкова: За да стигнем до 1 януари 2016г., ние до този момент сме предприели редица стъпки. На първо място, през 2014г. нашите колеги от предишното правителство учредиха БНЕБ, тази компания, която всъщност ще управлява електроенергийната борса. Ние, това което ние направихме…

Водещ: Която ще определя цените – нагоре, надолу?

Теменужка Петкова: Точно така. Цените ще се определят от търсенето и предлагането. От една страна ще имаме…

Водещ: Така. И търговците ще купуват от тази борса ток, така ли? И ще го предлагат на вас и на мен?

Теменужка Петкова: Точно така.

Водещ: Добре, продължавайте нататък сега.

Теменужка Петкова: На първо място, тази борса трябва да има лиценз. През месец декември 2014г. БНЕБ получи своят лиценз от КЕВР. След това, през пролетта на тази година, ние сключихме договор с "Нортпул", това е една от най-големите европейски компании. Ние ще използваме тяхната платформа за търговия, което пък от своя страна…

Водещ: Взимаме наготово тази платформа?

Теменужка Петкова: Да, те имат готова платформа за търговия, която платформа за търговия, всъщност е гаранция за обективността и за безпристрастността на всички сделки, които ще се извършват в рамките на борсата на "Нортпул".

Водещ: Да не се изкривява пазарът имате предвид?

Теменужка Петкова: Да. Ще има реален надзор, реален контрол по отношение на това, какво се случва на борсовият пазар. Така, че тези стъпки ние сме ги предприели. Друга много важна стъпка е сключването на договор със СБ за избор на модел за пълната либерализация на електроенергийният пазар. Това е изключително важен момент, който момент трябва да бъде много добре анализиран. Ние вече разполагаме с междинният доклад на СБ, колегите от СБ са тук в момента, ние водим разговори с тях по доклада, който са ни представили, съответно, моделите които те предлагат за пълна либерализация на електроенергийният пазар в България. Това, което е много важно за нас и това, което ние трябва да обсъдим с всички заинтересовани страни, е изборът точно на този модел. Този модел трябва да бъде избран така, че той да бъде най-добрият за България, той да съответства на спецификата на българския пазар, да съответства и на спецификата и на българската икономика, на профила на българските битови потребители. Защото, не е тайна за никого, че България, най-голяма част от населението и може да бъде квалифицирано като енергийно бедно. Това ще бъде нашият много важен въпрос, който ние трябва да разрешим и със СБ, и с колегите от МТСП, тъй като при една пълна либерализация на електроенергийният пазар, трябва да се помисли за тази категория хора, които наистина…

Водещ: Как ще бъдат компенсирани…

Теменужка Петкова: Точно така, които са…

Водещ: …защото очакваме цената да не падне или, ако падне – ще бъде временно и след това ще тръгне нагоре, нали така?

Теменужка Петкова: Не, тенденцията е обратната. Първо, никой не може да каже каква ще бъде цената на електрическата енергия, защото…

Водещ: Да, при свободен пазар не може.

Теменужка Петкова: …знаем, че пазарът всъщност регулира цената, търсенето и предлагането. Но това, което показва практиката, така, международната и на съседните страни, първоначално след въвеждане на пълната либерализация, е налице леко увеличение на цената на електрическата енергия. Но много скоро след това тази цена е паднала на нива под тези, които са били преди либерализацията на пазара. Така, че това е една крачка, която ние трябва да направим, за да можем наистина да разполагаме с една пазарна цена на електрическата енергия, такава, каквато я е определил пазарът. Друго много важно нещо е, че това, което обменяме като информация с експертите на СБ е, че те горещо препоръчват този процес по пълна либерализация, да се случи плавно. Т.е. няма как…

Водещ: Какво значи плавно?

Теменужка Петкова: Това означава, че трябва да се случи на определени етапи. Не може от 1 януари да кажем, че всички битови потребители ще излязат на свободният пазар. Ще има един гратисен период от време, в който хората ще имат време и възможност да се ориентират в ситуацията…

Водещ: Колко трябва да бъде този гратисен период?

Теменужка Петкова: Ами, периодът ще бъде толкова дълъг, колкото да гарантира сигурността…

Водещ: Това, което казвате е много важно за зрителите, защото те трябва да го знаят това. Какво да очакваме от 1 януари?

Теменужка Петкова: Зрителите трябва да бъдат спокойни, българските граждани трябва да бъдат спокойни…

Водещ: Че ще има ток?

Теменужка Петкова: Да, задължително ще има ток.

Водещ: Това е най-важното.

Теменужка Петкова: И при въвеждането на пълната либерализация, те могат да направят избор на своят доставчик, но пак казвам, този процес ще се случи плавно. Няма да е налице необходимост от 1 януари битовите потребители да са на свободният пазар, ще има един гратисен период от време, който ще даде възможност плавно да се премине към пълната либерализация на пазара, ще даде възможност на битовите потребители да се ориентират в ситуацията. Да имаме вече яснота по отношение на доставчиците на електрическа енергия, на техните оферти, на това, което те предлагат. Така, че всеки един от нас, да има възможност да избере своят доставчик.

Водещ: Т.е. този процес ще бъде доста по-бавен, от колкото очакват зрителите и сега не трябва да бързат да си избират нов доставчик извън ЕРП-то, така ли да разбирам това, което казвате?

Теменужка Петкова: Точно така. Зрителите трябва да знаят, че те могат да запазят тези си правоотношения с настоящият доставчик.

Водещ: Вчера, аз попитах двамата народни представители, ако на 1 януари, на вратата почука един търговец на ток, какво да направим с него, ако дойде с договора. И те казаха – да го изгоним, нали, това сигурно е шега, обаче докога ще ги гоним тези търговци на ток? В кой момент можем да отидем и да си купим ток, по-евтин от този, който ни дава ЕРП-то?

Теменужка Петкова: За да се случи това и за да преценим кога и кого можем да изгоним, е важно този процес да се случи бавно и хората да получат необходимата им информация за целият този процес. Аз тук искам да отваря само една скоба и кажа, че от 16.11 до 01.12 екипи на Министерство на енергетиката, на БНЕБ, на КЕВР и на трите ЕРП-та, направихме кампания, разяснителна кампания в 28-те областни центрове на страната. Кампанията премина при много голям интерес, като целта на тази първоначална кампания беше, българските потребители да придобият информация и представа за това, кой ще бъде в тази ситуация. Да могат да зададат своите въпроси и да получат базовата информация за това, което предстои да се случи. Ще има и втори етап на тази разяснителна кампания, това ще се случи след като изберем моделът на пълна либерализация и тогава ще са ясни и детайлите.

Водещ: Добре, значи ние много пъти с вас ще си говорим по тази тема следващата година. Приключваме, последно да ви кажа, поддържате ли сега отношения с китайците, идват ли китайците тук да инвестират в българската енергетика или са се отказали вече?

Теменужка Петкова: Ами аз много се надявам, че ще има китайски инвеститори в българската енергетика. Както знаете, след посещението на правителствената делегация в Китай, така, има заявен интерес по отношение на възможност за инвестиции в българската енергетика. Очакваме да бъде осъществено и посещение от страна на китайски инвеститори в България, така че…

Водещ: Догодина сигурно?

Теменужка Петкова: Ами може и до краят на тази година, така че надявам се, това наистина да бъде така.

Водещ: Добре, благодаря ви, благодаря за този разговор.

БНТ, "Още от деня"