Rss абонамент Rss абонамент Fri, 29 Mar 2024 13:41:58 +0200 Zend_Feed_Writer 2 (http://framework.zend.com) https://www.me.government.bg От 1 юли битовите клиенти излизат на свободния пазар на електроенергия, но в преходния период цените за тях няма да се променят Wed, 27 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/news/ot-1-yuli-bitovite-klienti-izlizat-na-svobodniya-pazar-na-elektroenergiya-no-v-prehodniya-period-cenite-za-tyah-nyama-da-se-promenyat-3404.html https://www.me.government.bg/bg/news/ot-1-yuli-bitovite-klienti-izlizat-na-svobodniya-pazar-na-elektroenergiya-no-v-prehodniya-period-cenite-za-tyah-nyama-da-se-promenyat-3404.html От 1 юли 2024 г. битовите клиенти ще излязат на свободния пазар на електроенергия, регулиран пазар вече няма да има, а НЕК ще изгуби ролята си на обществен доставчик. Това са част от промените, свързани с пълната либерализация на пазара на електроенергия, дискутирани по време на форума Energy of tomorrow, организиран от Investor.bg, в който участва и директорът на дирекция „Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие“ в Министерството на енергетиката Николай Налбантов. Въпреки новите моменти, в преходния период цените за битовите потребители няма да се променят, стана ясно по време на дискусията. Предстои Министерският съвет да определи базова стойност на електроенергията за битовите клиенти, а КЕВР – надбавка, която покрива разходите и определена печалба на крайните снабдители. По думите на председателя на регулатора доц. Иван Иванов, тази надбавка са очаква да бъде около 7%. Тези два компонента (базова стойност плюс надбавка) ще формират цената, по която битовите клиенти ще заплащат доставената електроенергия след 1 юли. Ако определената от МС базова стойност е под борсовата цена на електроенергията, крайните снабдители, които ще купуват от борсовия пазар, ще бъдат компенсирани. В обратния случай те ще трябва да внасят разликата между определената базова цена и борсовата цена във фонд „Сигурност на електроенергийната система“, поясни Николай Налбантов.

За пълно регламентиране на процеса, предстои КЕВР да приеме промени в наредбите за регулиране на цените на електроенергията и за лицензиране на дейностите в енергетиката. Към тези нормативи се добавя и изцяло нова наредба за присъединяване на обекти към електрическите мрежи. Последната е окончателно приета днес, 28 март, информира председателят на регулатора доц. Иван Иванов.

Все още неизяснени за крайните снабдители остават някои технически въпроси, свързани с периодите на фактуриране, избора на борсов сегмент за снабдяване с електроенергия и други, стана ясно по време на дискусията.    

 

]]>
0
Европейската комисия предоставя възможност за анализ на напредъка на Програмата за научни изследвания и обучение на Евратом за 2021-2025 г. Wed, 27 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/news/evropeiskata-komisiya-predostavya-vazmojnost-za-analiz-na-napredaka-na-programata-za-nauchni-izsledvaniya-i-obuchenie-na-evratom-za-2021-2025-g-3403.html https://www.me.government.bg/bg/news/evropeiskata-komisiya-predostavya-vazmojnost-za-analiz-na-napredaka-na-programata-za-nauchni-izsledvaniya-i-obuchenie-na-evratom-za-2021-2025-g-3403.html Европейската комисия предоставя достъп до платформа за анализ на напредъка, постигнат от Програмата за научни изследвания и обучение на Европейската общност за атомна енергия за периода 2021-2025 г. Предвижда се той да обхваща основните области на науката, поддържани от програмата, както и основните инструменти, които тя използва.

Чрез платформата, достъпна за периода 1 март – 24 май 2024 г., всеки желаещ има възможност да сподели мнения и препоръки относно инициативата с цел нейното доразвиване и усъвършенстване. Предоставянето на обратна връзка ще допринесе за по-добра отчетност и разширяване на програмата на Евратом за 2026-2027 г.

Програмата за научни изследвания и обучение на Европейската общност за атомна енергия е изключително важна част от усилията на ЕС за по-нататъшно развитие на технологичното лидерство и насърчаване на високите постижения в областта на ядрените изследвания и иновациите. Тя поставя фокус върху гарантирането на най-високите стандарти за безопасност, сигурност, радиационна защита, безопасност при управлението на отработеното гориво и радиоактивните отпадъци и извеждане от експлоатация в ядрената област.

Основна цел на Европейската общност за атомна енергия е да допринася за повишаването на жизнения стандарт на държавите членки чрез стимулиране и подкрепа на ядрените изследвания и допълването им с общностна програма за научни изследвания и обучение.

Платформата за обратна връзка можете да откриете тук: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14112-Euratom-Research-and-Training-Programme-2021-2025-evaluation_en

Повече информация за програмата можете да прочетете тук: https://research-and-innovation.ec.europa.eu/funding/funding-opportunities/funding-programmes-and-open-calls/horizon-europe/euratom-research-and-training-programme_en

]]>
0
Заместник-министър Красимир Ненов: „Напредва работата по двата сценария на ИНПЕК, които да позволят постигането на целите за декарбонизация“ Tue, 26 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/news/zamestnik-ministar-krasimir-nenov-napredva-rabotata-po-dvata-scenariya-na-inpek-koito-da-pozvolyat-postiganeto-na-celite-za-dekarbonizaciya-3402.html https://www.me.government.bg/bg/news/zamestnik-ministar-krasimir-nenov-napredva-rabotata-po-dvata-scenariya-na-inpek-koito-da-pozvolyat-postiganeto-na-celite-za-dekarbonizaciya-3402.html Министерството на енергетиката се стреми да създаде инвестиционна рамка, да премахва бариери, да отключва значими инвестиции и да помогне на бизнеса и финансовите институции да направят възможен енергийния преход. Това заяви заместник-министър Красимир Ненов на форума „ESG и производството на енергия от ВЕИ. Предизвикателство или възможност“, организиран от „24 Часа“, който се проведе в София на 26 март.  На събитието присъстваха министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, изпълнителният директор на „ЕСО“ ЕАД Ангелин Цачев, председателят на Фонд „Сигурност на енергийната система“ Деян Червенкондев, директорът на Агенцията за устойчиво енергийно развитие Ивайло Алексиев, представители на ВЕИ сектора, финансови институци и други.

Заместник-министър Ненов подчерта, че правителството е съсредоточило усилия в развитието на ядрени мощности, но подчерта, че е важен и фокусът върху ВЕИ, включително с разработването на план за приоритетни зони за развитие на обекти за производство на електрическа енергия от вятърна енергия, подкрепата за развитието на мрежата и мерките за по-голяма гъвкавост на системата. Въпреки закъснението, вече са факт и процедурите за изграждане на нови ВЕИ мощности с локални съоръжения за съхранение, които също ще допринесат за ускоряване на развитието на ВЕИ сектора.

Той допълни, че работата по моделирането на двата сценария на Интегриран национален план Енергетика и климат напредва. Единият сценарий е със съществуващи, а другият с допълнителни мерки, които да позволят да бъдат постигнати целите за декарбонизация, но и основната цвл - да се осигури достъпна и сигурна енергия за битовите и индустриалните потребители.

По думите на заместник-министъра, през последната година и половина, на базата на задълбочено моделиране и широка дискусия сред експертната общност, са разработени сценарии за декарбонизация на енергийния сектор, послужили за изработването на Пътна карта за климатична неутралност, както и за основа на проекта на Стратегия за устойчиво енергийно развитие до 2030 г., с хоризонт до 2050 г.

]]>
0
Заместник-министър Ива Петрова: България ще подпомага Молдова за енергийна сигурност и диверсификация Mon, 25 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/news/zamestnik-ministar-iva-petrova-balgariya-shte-podpomaga-moldova-za-energiina-sigurnost-i-diversifikaciya-3401.html https://www.me.government.bg/bg/news/zamestnik-ministar-iva-petrova-balgariya-shte-podpomaga-moldova-za-energiina-sigurnost-i-diversifikaciya-3401.html България ще продължи да полага усилия за подпомагане на Молдова в осигуряването на енергийната сигурност и диверсификацията на енергийните източници в страната, включително в областта на природния газ и електроенергията. Това каза заместник-министърът на енергетиката Ива Петрова, която участва в деветото заседание на Междуправителствената българо-молдовска комисия за икономическо сътрудничество. Срещата се проведе на 26 март 2024 г. в молдовската столица Кишинев под председателството на българския заместник-министър на икономиката и индустрията Ирина Щонова и министъра на енергетиката на Молдова Виктор Парликов.

В рамките на събитието Ива Петрова и Виктор Парликов проведоха двустранна среща и обсъдиха въпроси от общ интерес в областта на енергетиката. България и Молдова потвърдиха намеренията си за развитие на инициативата за Вертикалния газов коридор. Присъединяването на газопреносния оператор на Молдова към останалите страни по проекта е ключово за успеха на инициативата и разкрива нови възможности за синергия с европейските приоритети за сигурно и надеждно снабдяване с природен газ.

Проектът за Вертикален газов коридор е обща инициатива на газопреносните оператори на България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова, която има за цел диверсификация и подобряване сигурността на доставките чрез пренос на допълнителни количества природен газ от юг на север.

В рамките на заседанието на Междуправителствената българо-молдовска комисия за икономическо сътрудничество двете страни се договориха също да разгледат възможностите за сътрудничество в областта на енергийната ефективност, развитието на електроенергийните мрежи и тяхната модернизация и дигитализация, възобновяемите енергийни източници и съхранението на енергия.

]]>
0
Министерството на енергетиката предлага за обществено обсъждане проект на наредба за контрол на договорите по Закона за подземните богатства Sun, 24 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/news/ministerstvoto-na-energetikata-predlaga-za-obshtestveno-obsajdane-proekt-na-naredba-za-kontrol-na-dogovorite-po-zakona-za-podzemnite-bogatstva-3400.html https://www.me.government.bg/bg/news/ministerstvoto-na-energetikata-predlaga-za-obshtestveno-obsajdane-proekt-na-naredba-za-kontrol-na-dogovorite-po-zakona-za-podzemnite-bogatstva-3400.html Министерството на енергетиката предлага за обществено обсъждане проект на Наредба за условията и реда за осъществяване на контрол по изпълнението на договорите за търсене и проучване или за проучване, или за концесия за добив по Закона за подземните богатства. Проектът има за цел да бъде регламентирано извършването на планови и извънредни проверки по изпълнението на концесионните договори и на договорите за търсене и проучване, извършването на проверки по сигнал, както и на тематични такива съвместно с други ведомства.

С приемането на наредбата ще бъдат обединени в един подзаконов нормативен акт всички видове проверки, които се осъществяват от министъра на енергетиката, чрез длъжностни лица от МЕ, свързани с договорите за търсене и проучване, проучване или добив на подземни богатства. По този начин ще се създаде еднакъв модел за тези проверки, независимо от спецификата на всеки отделен договор и ще се осигури проследимост и яснота както за проверяваните лица, така и за контролните органи.

В отменените Закон за концесиите и правилник за неговото прилагане, действали до 1 януари 2018 г., се съдържаше правна уредба за контрол по изпълнението на концесионните договори за добив на подземни богатства. След отмяната на тези два акта, за да не бъде допуснат правен вакуум при регламентиране на тези въпроси, се наложи те да бъдат уредени в друг нормативен акт.

 

Коментари, мнения и препоръки по предложения проект могат да се изпращат в 30-дневен срок - до 24 април 2024 г. на следния имейл адрес: t.drebov@me.government.bg.

 

Проект на наредба

Мотиви

Частична предварителна оценка на въздействието

Становище на администрацията на МС

 

]]>
0
Европейската комисия създава нов Европейски индустриален алианс за ускоряване на разработването, демонстрацията и внедряването на малки модулни реактори Sun, 24 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/news/evropeiskata-komisiya-sazdava-nov-evropeiski-industrialen-alians-za-uskoryavane-na-razrabotvaneto-demonstraciyata-i-vnedryavaneto-na-malki-modulni-reaktori-3399.html https://www.me.government.bg/bg/news/evropeiskata-komisiya-sazdava-nov-evropeiski-industrialen-alians-za-uskoryavane-na-razrabotvaneto-demonstraciyata-i-vnedryavaneto-na-malki-modulni-reaktori-3399.html Европейската комисия създава нов Европейски индустриален алианс, чиято цел е да ускори разработването, демонстрацията и внедряването на малки модулни реактори в Европа до началото на 2030 г. Отворена е покана за присъединяване на индустриални партньори към новия съюз, като този ход е част от целта на Комисията за климатична неутралност до 2050 г. и следва нейната неотдавнашна декларация, че ще са необходими всички технологии за постигане на тази цел.

Алиансът е насочен към широк кръг от заинтересовани страни относно малките модулни реактори, включително доставчици, комунални услуги, специализирани ядрени компании, финансови институции, изследователски организации, центрове за обучение и организации на гражданското общество. Основната му цел е да подсили веригата за доставки на ядрена енергия в Европа чрез използване на нейния производствен и иновационен капацитет и укрепване на сътрудничеството в ЕС.

Основен фокус в работата на Европейския индустриален алианс ще бъде укрепването на европейската верига за ядрени доставки, подпомагане на внедряването на проекти в областта на пазара на ЕС и извън него, ангажиране на потенциални промишлени потребители, както и координиране на проекти за посрещане на бъдещи нужди от изследвания и иновации, особено за усъвършенствани модулни реактори по Програма на Евратом за научни изследвания и обучение и чрез създаване на академия за ядрени умения с подкрепата на индустриалната платформа Net-Zero. Насърчаването на обществената ангажираност чрез работа с граждански  организации и НПО, както и сътрудничеството с международни органи за подпомагане на европейските проекти за малки модулни реактори да достигнат международните пазари, също бъде основен акцент в дейността на алианса.

Поканата на Комисията за партньори, която може да включва частни компании, работещи в областта на ядрените технологии, финансови институции, изследователски организации, организации на гражданското общество или други заинтересовани в областта, ще остане отворена до 12 април.

Събитие, посветено на разпространението на малките модулни реактори се проведе и в кулоарите на Срещата на върха за ядрена енергия на 21 март, организирана от белгийското председателство на Съвета на ЕС и Международната агенция за атомна енергия. По-късно през пролетта Комисията планира да проведе и първото общо събрание на алианса.

Повече можете да прочетете тук: https://energy.ec.europa.eu/news/commission-ally-industry-small-modular-reactors-2024-02-09_en#email

]]>
0
Заместник-министър Ива Петрова говори в Берлин за усилията на страната ни за постигане на въглеродна неутралност Wed, 20 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/news/zamestnik-ministar-iva-petrova-govori-v-berlin-za-usiliyata-na-stranata-ni-za-postigane-na-vaglerodna-neutralnost-3397.html https://www.me.government.bg/bg/news/zamestnik-ministar-iva-petrova-govori-v-berlin-za-usiliyata-na-stranata-ni-za-postigane-na-vaglerodna-neutralnost-3397.html Енергийният заместник-министър участва в Берлинския диалог за енергиен преход

Усилията на България за постигане на въглеродна неутралност бяха в центъра на изказването на заместник-министъра на енергетиката Ива Петрова по време на Берлинския диалог за енергиен преход, който се състоя в германската столица на 19 и 20 март. Българският заместник-министър говори пред участниците във форума за предизвикателствата, които стоят пред страната във връзка с постепенното намаляване на производството на електроенергия от въглища и възможните отговори на тези предизвикателства.

В рамките на посещението си в германската столица, г-жа Петрова разговаря също с парламентарния държавен секретар в Министерството на икономиката и климата Щефан Венцел, както и с генералния директор на генерална дирекция „Климатична външна политика и геоикономика“ във Федералното министерство на външните работи Оливер Ренчлер. Енергийната сигурност в страната и региона бе във фокуса на тези разговори, в които събеседниците дискутираха проекти, допринасящи за енергийната автономия на региона на Югоизточна Европа и целия Европейски съюз. Германските домакини споделиха своя опит по отношение на т.нар. „водородна дипломация“.

Берлинският диалог за енергиен преход е създаден през 2015 г. от Федералното министерство на външните работи. Това е един от водещите международни форуми, който осигурява възможност за обмен на мнения между правителства, икономически структури и представители на гражданското общество по въпросите, свързани с енергийната трансформация и глобалния енергиен преход.

]]>
0
България разчита на ядрената енергетика като основен базов източник на енергия Wed, 20 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/news/balgariya-razchita-na-yadrenata-energetika-kato-osnoven-bazov-iztochnik-na-energiya-3398.html https://www.me.government.bg/bg/news/balgariya-razchita-na-yadrenata-energetika-kato-osnoven-bazov-iztochnik-na-energiya-3398.html Това заяви министърът на енергетиката Румен Радев на първата Среща на върха за ядрената енергия в Брюксел

Основното предизвикателство пред България в процеса на енергийна трансформация е постепенната замяна на използването на енергия от въглища. За да може успешно да се замени енергията от изкопаеми горива, е нужен друг базов източник на енергия. Нашата визия е, че това са ядрените мощности. Това заяви българският министър на енергетиката Румен Радев на първата Среща на върха за ядрената енергия, която се проведе в Брюксел на 21 март 2024 г. Той допълни, че причината страната ни да се обърне към ядрената енергетика е, че имаме над 50-годишен опит с експлоатацията на ядрени съоръжения, при спазване на най-високите стандарти на безопасност. Министър Радев допълни, че страната ни цели да удвои ядрения си капацитет до 2035 г., но сред другите ни приоритети в сферата на енергетиката е мащабното разширяване на мрежата и електроенергийната свързаност, както на местно ниво, така и с нашите съседи и приятели от Румъния, Гърция, Западните Балкани, Турция и целия Черноморски регион.

Той допълни, че страната има и голям хидроенергиен потенциал, а към този своеобразен скелет от базови мощности, е най-добре да се добави мускулатурата на енергията от възобновяеми източници.

Съвместни домакини на Срещата на върха за ядрената енергия бяха Белгийското правителство на ЕС и Международната агенция за атомна енергия. Форумът беше съпредседателстван от министър-председателя на Белгия Александър Де Кроо и генералния директор на МААЕ д-р Рафаел Мариано Гроси.

Това е най-високият международен форум, фокусиран изключително върху темата за ядрената енергия и ядрената енергетика. Той следва историческото включване на ядрената енергия в Глобалния преглед, договорен на 28-ата сесия на Конференцията на ООН за изменението на климата (COP28) в Дубай през декември 2023 г., който призова за ускорено внедряване на ядрената енергия, заедно с други нисковъглеродни енергийни източници.

Делегацията на България беше водена от премиера Николай Денков, който в изказването си подчерта важната роля на ядрената енергия за гарантиране на националната, регионалната и глобалната енергийна сигурност. Той също припомни, че България има доказан дългогодишен опит в безопасната и сигурна експлоатация на атомна централа, както и в извеждането от експлоатация на ядрени блокове. Друг акцент в изказването му беше инвестирането в ново поколение ядрени технологии и диверсификацията като крайъгълен камък на енергийната стратегия на страната.

Участниците в срещата на върха излязоха и с обща декларация, с която препотвърдиха ангажимента си да превърнат ядрената енергетика в основен компонент от общата стратегия за намаляване на въглеродните емисии, да подсигурят енергийната сигурност, да увеличат енергийната гъвкавост и да промотират дългосрочно устойчиво развитие на прехода към чиста енергия. Фокус в декларацията беше и създаването на подходящи условия за подкрепа и конкурентно финансиране на изграждането на нови ядрени мощности, както и удължаването на живота на съществуващи такива. Лидерите се обединиха около тезата, че са нужни повече усилия за мобилизиране на публично финансиране и проучване на възможностите за привличане на частни капитали, и призоваха международни организации и институции да подкрепят по подходящ начин условията за развитие на ядрената енергетика.

Целта на Срещата на върха беше да събере държавни и правителствени ръководители от целия свят, които да подчертаят ключовата роля на ядрената енергия за намаляване на използването на изкопаеми горива, повишаване на енергийната сигурност и стимулиране на икономическото развитие, включително чрез национални планове за пълноценно използване на потенциала на ядрената енергия. Събитието отправи силно обединено послание към международната общност за значението на ядрената енергия и ядрените технологии като средство за борба с климатичните промени и постигане на целите за климатична неутралност.

European Nuclear Alliance Leader’s declaration

 

]]>
0
Представители на Министерството на енергетиката участваха в международен семинар по справедлив преход в Прага Sun, 17 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/news/predstaviteli-na-ministerstvoto-na-energetikata-uchastvaha-v-mejdunaroden-seminar-po-spravedliv-prehod-v-praga-3396.html https://www.me.government.bg/bg/news/predstaviteli-na-ministerstvoto-na-energetikata-uchastvaha-v-mejdunaroden-seminar-po-spravedliv-prehod-v-praga-3396.html Представители на Министерството на енергетиката участваха в международен семинар по справедлив преход в Прага, Чешка република. Събитието събра на едно място водещи експерти от Европа и Обединеното кралство с регионални власти от въглищните региони, членове на министерства и видни неправителствени организации от цяла Централна Европа.

Целта на международния семинар бе да предостави на заинтересованите страни практически умения и инструменти, които да им помогнат в работата по справедливия преход. В рамките на събитието фокус беше поставен върху инструмента за оценка на готовността за справедлив преход, разработен от Института Вупертал и програмата за изследвания и ангажиране на заинтересованите страни CINTRAN, финансирана от Хоризонт 2020. Акцентирано беше включително върху предварителната оценка на готовността за преход на всеки присъстващ регион или област. Експертите имаха възможност да споделят мнения по различни казуси, както и да обменят добри практики.

В рамките на събитието се проведе и панел по стратегическа комуникация, фокусиран върху комуникацията на справедливия преход и борбата с дезинформацията, както и относно справедливия преход в по-широката стратегия за нулево нетно потребление на енергия.

]]>
0
Две училища в шуменска област се превръщат в сгради с близко до нулево енергийно потребление Wed, 13 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/news/dve-uchilishta-v-shumenska-oblast-se-prevrashtat-v-sgradi-s-blizko-do-nulevo-energiino-potreblenie-3395.html https://www.me.government.bg/bg/news/dve-uchilishta-v-shumenska-oblast-se-prevrashtat-v-sgradi-s-blizko-do-nulevo-energiino-potreblenie-3395.html Основните училища „Панайот Волов“ в гр. Шумен и в с. Мадара в областта се превръщат в сгради с близко до нулево енергийно потребление с подкрепата на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност“, чиито програмен оператор е Министерството на енергетиката.

За изпълнението на проекта община Шумен, като бенефициент, е получила безвъзмездна финансова помощ в размер на близо 2 232 400 лв., което е пълната стойност на проекта. Той е изпълнен в партньорство с норвежката фирма MPENERGY AS. Със средствата е направена топлоизолация на външните стени, покривите и подовете  на сградите, подменена е дограмата и отоплителната система, като са инсталирани ВЕИ за собствено потребление на покривите. В резултат на изпълнените енергоспестяващи мерки се очаква двете училища да спестяват близо 486 хил. kWh електроенергия годишно, като финансовата равностойност е в размер на около 113 хил. лв. на година.

Двете училища – в Шумен и с. Мадара – имат ключова роля в обществения и образователния живот на региона и трансформацията им в сгради с близко до нулево енергийно потребление ще има сериозен принос за постигане на устойчив и декарбонизиран сграден фонд. Изпълнението на проекта осигурява използването в пълна степен на потенциала на енергията от ВЕИ с цел максимална енергийна ефективност на сградите.

Финансовият механизъм на Европейското икономическо пространство включва приноса на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия за изграждане на по-зелена, по-конкурентна и по-приобщаваща Европа. Предоставената по тази линия подкрепа съдейства за намаляване на социалните и икономическите неравенства и укрепване на двустранните отношения между донорите и държавите от Централна и Източна Европа.      

]]>
0
Конкурс за 1 щатна бройка за длъжността „главен експерт" в отдел „Сигурност и контрол в конвенционалната енергетика" (СККЕ), дирекция „Сигурност на енергоснабдяването и управление при кризисни ситуации" Mon, 25 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/careers/konkurs-za-1-shtatna-broika-za-dlajnostta-glaven-ekspert-v-otdel-sigurnost-i-kontrol-v-konvencionalnata-energetika-skke-direkciya-sigurnost-na-energosnabdyavaneto-i-upravlenie-pri-krizisni-situacii-65-1.html https://www.me.government.bg/bg/careers/konkurs-za-1-shtatna-broika-za-dlajnostta-glaven-ekspert-v-otdel-sigurnost-i-kontrol-v-konvencionalnata-energetika-skke-direkciya-sigurnost-na-energosnabdyavaneto-i-upravlenie-pri-krizisni-situacii-65-1.html ОБЯВЛЕНИЕ ЗА КОНКУРС

 

  1. Длъжност, административна структура: 1 щатна бройка за длъжността „главен експерт" в отдел „Сигурност и контрол в конвенционалната енергетика" (СККЕ), дирекция „Сигурност на енергоснабдяването и управление при кризисни ситуации".
  2. Описание на длъжността съгласно утвърдената длъжностна характеристика: осъществява предварителен, текущ и последващ контрол по отношение на техническото състояние и експлоатацията на енергийните обекти; изпълнението на задължението за набиране и съхраняване на резервите от горива, необходими за сигурно и непрекъснато снабдяване с енергия и прилагането на подзаконовите нормативни актове, издадени в изпълнение на Закона за енергетиката, като организира и провежда проверки в енергийните дружества. Контролира спазването на правилата за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи и правилата за безопасност при работа в неелектрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по топлопреносни мрежи и хидротехнически съоръжения; при установяване на нередности и въз основа на констатациите от извършените проверки предприема действия за даване на задължителни предписания на проверяваните лица и/или съставя актове за установяване на административни нарушения и/или предлага на министъра на енергетиката налагане на принудителни административни мерки; при необходимост подпомага служителите от дирекция ПНДАОЧР, като изготвя становища при подготовка на защита по съдебни дела, свързани с технически експертизи от неговата компетентност; участва в разследване на причините за възникнали крупни аварии и груби технологични нарушения при експлоатацията на енергийни обекти; изготвя отговори на постъпили сигнали, жалби и предложения в МЕ, свързани с техническата експлоатация на електроенергийни съоръжения; участва в процедурата за определяне на задължителни показатели за степента на надеждност на снабдяването с електрическа енергия; участва в технически съвети, семинари и работни срещи в областта на енергетиката; участва в изготвянето на текущи отчети, справки, анализи, разработки и предложения от компетентността на главен експерт; организира и участва в изпитни комисии при провеждане на проверка на знанията по Наредба №9 за техническата експлоатация на електрически централи и мрежи на председателите на изпитни комисии и ръководителите по техническа експлоатация в енергийните дружества; участва във ведомствени и междуведомствени комисии и работни групи за подготовка на нормативни актове, становища по тях и анализи; участва в изпълнението на задачите в Звено „Верификация“ на Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“.
  3. Минимални изисквания съгласно Класификатора на длъжностите в администрацията:

- образователна степен: бакалавър;

- професионален опит: 3 години или III младши ранг.

  1. Българските граждани, които са преминали срочна служба в доброволния резерв по чл. 59, ал. 1 от Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, се ползват с предимство при кандидатстване за работа в държавната администрация при постигнати равни крайни резултати от проведената процедура.
  2. Допълнителни умения и квалификации съгласно длъжностната характеристика, носещи предимство на кандидатите:

- област на висше образование: Технически науки.

  1. Брой работни места, за които е обявен конкурса: 1.
  2. Размер на основната месечна заплата за заемане на длъжността: от 1700 лева.

* Основният размер на заплатата за длъжността се определя в зависимост от професионалния опит на спечелилия конкурса кандидат, съгласно нормативните актове, определящи формирането на възнаграждението.

  1. Начин на провеждане на конкурса:

- решаване на тест за познания от професионалната област на длъжността и относно администрацията, в която е конкурсната длъжност;

- интервю.

  1. Необходими документи, които кандидатите следва да представят за участие в конкурса:

- писмено заявление за участие в конкурс /Приложение № 3 към чл. 17, ал. 2 от Наредбата за провеждане на конкурсите и подбора при мобилност на държавни служители (НПКПМДСл)/;

- декларация по чл. 17, ал. 3, т. 1 от НПКПМДСл;

- копия от документи за придобитата образователно-квалификационна степен, допълнителна квалификация и правоспособност, които се изискват за длъжността; ако дипломата на кандидата за придобито в Република България образование е вписана в Регистъра на завършилите студенти и докторанти, в заявлението се посочват номер, дата и издател на дипломата, а ако документът за признаване на придобитото в чужбина образование е вписан в регистрите за академично признаване на Националния център за информация и документация, в заявлението се посочват номер, дата и издател на документа за признаване, като копие на диплома не се прилага;

- копие от документи, удостоверяващи продължителността и областта на професионалния опит (професионален опит се доказва с официални документи за трудов стаж, служебен стаж, осигурителен стаж и извършване на дейност в чужбина);

- копие от документи, удостоверяващи придобития ранг като държавен служител, ако има такъв;

  1. Място и срок за подаване на документите:

документите следва да бъдат представени лично от кандидата или чрез пълномощник всеки работен ден от 09:00 до 12:00 и от 13:00 до 17:00 часа в деловодството на Министерството на енергетиката на адрес: гр. София, ул. „Триадица” № 8, в срок от 10 дни от публикуването на обявлението, телефон за контакти: 02/9263115.

Документите може да се подават и по електронен път чрез посочената в обявлението електронна поща e-energy@me.government.bg, като в този случай заявлението за участие в конкурса и декларацията по чл. 17, ал. 3, т. 1 от НПКПМДСл следва да бъдат подписани от кандидата с електронен подпис.

С входящ номер и дата се регистрират само заявленията, към които са представени всички посочени в тях документи.

  1. Списъците и всички други съобщения във връзка с конкурса ще се обявяват на интернет страницата на Министерството на енергетиката – www.me.government.bg. Списъците са публични до приключване на конкурсната процедура.
]]>
0
Конкурс за 1 щатна бройка за длъжността „старши експерт" в отдел „Национална геоложка служба", дирекция „Природни ресурси, концесии и контрол“ Mon, 25 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/careers/konkurs-za-1-shtatna-broika-za-dlajnostta-starshi-ekspert-v-otdel-nacionalna-geolojka-slujba-direkciya-prirodni-resursi-koncesii-i-kontrol-66-1.html https://www.me.government.bg/bg/careers/konkurs-za-1-shtatna-broika-za-dlajnostta-starshi-ekspert-v-otdel-nacionalna-geolojka-slujba-direkciya-prirodni-resursi-koncesii-i-kontrol-66-1.html ОБЯВЛЕНИЕ ЗА КОНКУРС

  1. Длъжност, административна структура: 1 щатна бройка за длъжността „старши експерт" в отдел „Национална геоложка служба" (НГС), дирекция „Природни ресурси, концесии и контрол“ (ПРКК).
  2. Описание на длъжността съгласно утвърдената длъжностна характеристика:
  • Съставя и води Националния баланс на запасите и ресурсите на подземни богатства за скално-облицовъчни материали, съгласно чл. 2, ал. 1, т. 6 от Закона за подземните богатства;
  • Организира съставянето и воденето на специализираната карта и регистър на находищата на подземните богатства по чл. 2, ал. 1 от ЗПБ;
  • Организира съставянето и воденето на регистър на откритията;
  • Участва в анализирането на необходимата геолого-маркшайдерска и статистическа документация за установяване движението на запасите и ресурсите на подземни богатства;
  • Участва в подготовката на удостоверенията за геоложки или търговски открития;
  • Участва в обработването на заявленията за открития /геоложки или търговски/ по чл. 21 от ЗПБ;
  • Участва в работата на Специализираната експертна комисия по чл. 20, ал. 7 от ЗПБ, назначена от министъра, по отношение на геодезично-маркшайдерската част на геоложките доклади;
  • Участва в работата по геоложките и геоеколожките изследвания, финансирани с държавни средства; разработване и координиране изпълнението на международни проекти и програми в областите геоинформатика, търсене, проучване и добив на подземни богатства и опазване на земните недра;
  • Участва в набирането, поддържането в актуално състояние и съхраняването на данните по чл. 32, ал. 1, т. 1 от Закона за кадастъра и имотния регистър, както и създаването и поддържането на специализирани карта, регистри и информационна система въз основа на тези данни и въз основа на данни от кадастъра за:
    • Разрешенията за търсене и проучване и за проучване;
    • Предоставените концесии за добив на подземни богатства;
    • Откритията и находищата на подземни богатства;
  • Участва в създаването на метаданни за масивите от пространствени данни и свързаните с тях услуги в областта на въглеводородите като енергийни източници и минералните ресурси в съответствие със Закона за достъп до пространствените данни;
  • Участва в подпомагането на министъра на енергетиката при управлението на Националния геоложки фонд, Националното скално-фондово хранилище и на специализирани информационни системи за данните от геоложките изследвания, търсенето, проучването и добива на подземни богатства;
  • Подготвя информация за перспективни площи за проучване и бъдещи концесии, за които могат да бъдат инициирани процедури служебно, както и с цел популяризиране на геоложкия потенциал на страната;
  • Съвместно с експерти от другите отдели на дирекцията участва в експертната група към Икономическата комисия на ООН за Европа по ревизиране и актуализиране на рамковата Класификация на запасите и ресурсите на подземни богатства;
  • Участва в работата на комисии и работни групи по предложение от директора на дирекцията и след конкретно възлагане от началника на отдела;
  • Участва в дейности по публикуване и поддържане на публичните регистри и специализирани карти по ЗПБ на интернет страницата на МЕ;
  1. Минимални изисквания съгласно Класификатора на длъжностите в администрацията:

- образователна степен: бакалавър;

- професионален опит: 2 години или IV младши ранг.

  1. Българските граждани, които са преминали срочна служба в доброволния резерв по чл. 59, ал. 1 от Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, се ползват с предимство при кандидатстване за работа в държавната администрация при постигнати равни крайни резултати от проведената процедура.
  2. Допълнителни умения и квалификации съгласно длъжностната характеристика, носещи предимство на кандидатите:

- област на висше образование: “Технически науки“, професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“.

  1. Брой работни места, за които е обявен конкурса: 1.
  2. Размер на основната месечна заплата за заемане на длъжността: от 1500 лева.

* Основният размер на заплатата за длъжността се определя в зависимост от професионалния опит на спечелилия конкурса кандидат, съгласно нормативните актове, определящи формирането на възнаграждението.

  1. Начин на провеждане на конкурса:

- решаване на тест за познания от професионалната област на длъжността и относно администрацията, в която е конкурсната длъжност;

- интервю.

  1. Необходими документи, които кандидатите следва да представят за участие в конкурса:

- писмено заявление за участие в конкурс /Приложение № 3 към чл. 17, ал. 2 от Наредбата за провеждане на конкурсите и подбора при мобилност на държавни служители (НПКПМДСл)/;

- декларация по чл. 17, ал. 3, т. 1 от НПКПМДСл;

- копия от документи за придобитата образователно-квалификационна степен, допълнителна квалификация и правоспособност, които се изискват за длъжността; ако дипломата на кандидата за придобито в Република България образование е вписана в Регистъра на завършилите студенти и докторанти, в заявлението се посочват номер, дата и издател на дипломата, а ако документът за признаване на придобитото в чужбина образование е вписан в регистрите за академично признаване на Националния център за информация и документация, в заявлението се посочват номер, дата и издател на документа за признаване, като копие на диплома не се прилага;

- копие от документи, удостоверяващи продължителността и областта на професионалния опит (професионален опит се доказва с официални документи за трудов стаж, служебен стаж, осигурителен стаж и извършване на дейност в чужбина);

- копие от документи, удостоверяващи придобития ранг като държавен служител, ако има такъв.

  1. Място и срок за подаване на документите:

документите следва да бъдат представени лично от кандидата или чрез пълномощник всеки работен ден от 09:00 до 12:00 и от 13:00 до 17:00 часа в деловодството на Министерството на енергетиката на адрес: гр. София, ул. „Триадица” № 8, в срок от 10 дни от публикуването на обявлението, телефон за контакти: 02/9263117.

Документите може да се подават и по електронен път чрез посочената в обявлението електронна поща e-energy@me.government.bg, като в този случай заявлението за участие в конкурса и декларацията по чл. 17, ал. 3, т. 1 от НПКПМДСл следва да бъдат подписани от кандидата с електронен подпис.

С входящ номер и дата се регистрират само заявленията, към които са представени всички посочени в тях документи.

  1. Списъците и всички други съобщения във връзка с конкурса ще се обявяват на интернет страницата на Министерството на енергетиката – www.me.government.bg. Списъците са публични до приключване на конкурсната процедура.
]]>
0
Покана за участие в конкурсна процедура за избор на двама представители на държавата в Управителния съвет на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" Mon, 25 Mar 2024 22:00:00 +0000 https://www.me.government.bg/bg/careers/pokana-za-uchastie-v-konkursna-procedura-za-izbor-na-dvama-predstaviteli-na-darjavata-v-upravitelniya-savet-na-darjavno-predpriyatie-radioaktivni-otpadaci-67-1.html https://www.me.government.bg/bg/careers/pokana-za-uchastie-v-konkursna-procedura-za-izbor-na-dvama-predstaviteli-na-darjavata-v-upravitelniya-savet-na-darjavno-predpriyatie-radioaktivni-otpadaci-67-1.html ПОКАНА ЗА УЧАСТИЕ В КОНКУРСНА ПРОЦЕДУРА ЗА ИЗБОР НА ДВАМА ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ДЪРЖАВАТА В УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ НА ДЪРЖАВНО ПРЕДПРИЯТИЕ „РАДИОАКТИВНИ ОТПАДЪЦИ“

I. УСЛОВИЯ ЗА ДОПУСТИМОСТ НА КАНДИДАТИТЕ
В конкурсната процедура може да участва и да бъде назначен за член на Управителния съвет на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ (ДП РАО) лице, което е български гражданин или гражданин на Европейския съюз, на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария и което:
1. има завършено висше образование;
2. има най-малко 5 години професионален опит;
3. не е поставено под запрещение;
4. не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер;
5. не е лишено от правото да заема съответната длъжност;
6. не е обявено в несъстоятелност като едноличен търговец или неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, обявено в несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори;
7. не е било член на управителен или контролен орган на дружество, съответно кооперация, прекратени поради несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори;
8. не е съпруг/съпруга или лице във фактическо съжителство, роднина по права линия, по съребрена линия - до четвърта степен включително, и по сватовство - до трета степен включително, на член на Управителния съвет на същото публично предприятие;
9. не заема висша публична длъжност по чл. 6, ал. 1, т. 1 - 38 и 41 - 45 от Закона за противодействие на корупцията, не е член на политически кабинет и секретар на община;
10. не извършва търговски сделки от свое или от чуждо име, когато се извършва дейност, сходна с дейността на публичното предприятие;
11. не е съдружник в събирателни, в командитни дружества и в дружества с ограничена отговорност, които извършват дейност, сходна с дейността на публичното предприятие;
12. не е управител или член на изпълнителен или контролен орган на друго публично предприятие.
Проверката за наличието на обстоятелствата по т. 9-12 се извършва преди назначаването на избрания кандидат от министъра на енергетиката.

II. КРИТЕРИИ ЗА ПОДБОР НА КАНДИДАТИТЕ
1. Висше образование, образователно-квалификационна степен „магистър" в професионални области „Природни науки, математика и информатика" или „Технически науки" съгласно Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления, утвърден с ПМС № 125 от 24.02.2002 г., с професионално направление - „физически науки" или „химически науки" или „електротехника, електроника и автоматика" или „енергетика" или „машинно инженерство";
2. Професионален опит: не по-малко от пет години трудов или служебен стаж в областта на използването на ядрената енергия или йонизиращите лъчения, управлението на радиоактивни отпадъци или отработеното гориво, както и в областта на държавното регулиране на безопасното осъществяване на тази дейност;
3. Добра репутация по смисъла на чл. 34, ал. 5 от Правилника за прилагане на закона за публичните предприятия;
4. Умения и компетенции в областта на стратегическото планиране или в областта на финансовия мениджмънт или в управлението на риска.

IІІ. НАЧИН НА ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСНАТА ПРОЦЕДУРА
Конкурсната процедура ще се проведе на три етапа:
Първи етап – проверка и оценка на допустимостта на кандидатите въз основа на представените документи и критериите за подбор;
Втори етап - писмена част, включваща представяне на концепция за развитие на предприятието. Концепцията следва да обхваща 3 годишен период на управление и в ясен, точен и систематизиран вид (до 10 страници) да представя виждането на кандидата за приоритетите за бъдещо развитие на предприятието, стратегията по отношение управлението на ресурсите и приноса на кандидата към неговото управление;
Трети етап - устна част (интервю) с допуснатите кандидати. На допуснатите до този етап кандидати, ще бъдат поставени въпроси свързани с представената концепция, познаване на нормативната уредба, касаеща дейността на публичното предприятие и спецификата на сектора, в т.ч. националните стратегически документи, тенденциите, международните изисквания и стандарти в областта на управление на радиоактивните отпадъци и извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения, както и перспективи на дейностите изпълнявани от публичното предприятие.



ІV. МЕТОДИКА ЗА ОЦЕНКА – КРИТЕРИИ, СКАЛА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ И ТЕЖЕСТ В ОБЩАТА ОЦЕНКА

Писмена част
Методиката за оценка на писмената част включва следните критерии:
1. Степен на съответствие на предлаганата концепция с мисията, визията, предмета на дейност на предприятието и приетите стратегически документи в съответния отрасъл;
2. Степен на познаване от кандидата на тенденциите в съответния отрасъл на национално и международно ниво;
3. Степента, в която въз основа на представената информация за предприятието и публично достъпни източници, кандидатът е анализирал основните проблеми и предизвикателства пред предприятието;
4. Умение на кандидата за формулиране на ясни краткосрочни и дългосрочни цели на предприятието;
5. Предложен подход от кандидата по отношение управлението на човешките ресурси и критериите за постигане или непостигане на целите на предприятието от членовете на екипа;

Концепцията се оценява по 5-степенна скала. Всеки член на Комисията оценява показаните от кандидатите резултати по всеки един от критериите, с една от следните оценки:
•    5 - напълно отговаря на изискванията;
•    4 - в голяма степен отговаря на изискванията;
•    3 - в средна степен отговаря на изискванията;
•    2 - в малка степен отговаря на изискванията;
•    1 - не отговаря на изискванията.

Общата оценка на всеки кандидат по писмената част се получава като средноаритметична величина от сбора на оценките на всички членове на Комисията.
Кандидати, чиито концепции са оценени с оценка не по-ниска от „3.5" се допускат до участие в устната част.

Устна част
С допуснатите до участие в устната част от конкурсната процедура кандидати се провежда интервю. Комисията преценява качествата на кандидата въз основа на неговите отговори, които оценява по следните критерии:
1.    Познаване на нормативната уредба и спецификата на сектора, сфери на дейност, правомощия и отговорности на органите на управление на публичното предприятие;
2.    Стратегическа и управленска компетентност, както и ориентация към резултати, в контекста на представените в концепцията приоритети за бъдещо развитие на предприятието;
3.    Умение за аргументирано и убедително представяне на отговорите на поставените въпроси.

Оценката се извършва по 5-степенна скала. Всеки член на Комисията оценява показаните от кандидатите резултати по всеки един от определените критерии с една от следните оценки:
•    5 - напълно отговаря на изискванията
•    4 - в голяма степен отговаря на изискванията
•    3 - в средна степен отговаря на изискванията
•    2 - в малка степен отговаря на изискванията
•    1 - не отговаря на изискванията    

Общата оценка на всеки кандидат по устната част се получава като средноаритметична величина от сбора на оценките на всички членове на Комисията.
Кандидати, получили оценка на интервюто по-ниска от „4" не подлежат на класиране в конкурсната процедура.

Крайна оценка
Крайната оценка на кандидатите се получава като сума от оценките им по писмената част с тегло 40% и по устната част (интервюто) с тегло 60% по формулата:
Крайна оценка = (оценка от писмената част) х 0,4 + (оценка от устната част) х 0,6.

V. НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ, КОИТО КАНДИДАТИТЕ СЛЕДВА ДА ПРЕДСТАВЯТ ЗА УЧАСТИЕ В КОНКУРСНАТА ПРОЦЕДУРА
1. Писмено заявление за участие в конкурсната процедура от кандидата съгласно образец (приложение № 1).
2. Към заявлението се прилагат:
2.1. автобиография;
2.2. копие от диплома за придобита образователно-квалификационна степен – „магистър“ по съответната специалност, както и копие от удостоверение за правоспособност (когато е приложимо);
2.3. копие от документи, удостоверяващи продължителността и областта на професионалния опит (професионален опит се доказва с официални документи за трудов стаж, служебен стаж, осигурителен стаж и извършване на дейност в чужбина и др.);
2.4. Декларация относно обстоятелствата по чл. 20, ал. 1, т.т. 3-8 от Закона за публичните предприятия и чл. 84, ал. 3 от Закона за безопасно използване на ядрената енергия (приложение № 2);
2.5. копия на референции, свидетелства, сертификати, удостоверения и на други документи, с които кандидатът би могъл да докаже, че притежава уменията и компетенциите по т. 4 от раздел II от настоящата покана.

VI. МЯСТО И СРОК ЗА ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ
1.    Заявлението, ведно с приложенията към него за участие в конкурса, както и концепцията следва да се подават в запечатан, непрозрачен плик с посочване на публичното предприятие, за което се кандидатства и името на кандидата, в деловодството на Министерство на енергетиката, лично от всеки кандидат или чрез пълномощник или чрез куриерска служба на адрес: гр. София, п.к. 1000, ул. „Триадица" № 8. Заявлението, ведно с приложенията към него, се подава в срок от 7 (седем) календарни дни от публикуване на поканата. Ще се разглеждат само документи, постъпили в деловодството на министерството до изтичането на посочения по-горе срок;
2.    Кандидатите, които са допуснати до писмената част на конкурса, ще получат покана, в която ще бъде посочен срокът на изпращането на концепцията в Министерството на енергетиката;
3.    Устната част на конкурса ще се проведе в Министерството на енергетиката, гр. София, ул. „Триадица" № 8, като допуснатите кандидати до нея ще получат писмена покана, в която ще се посочи денят и часът на провеждането на интервюто;
4.    Начин на комуникация - на електронен адрес: konkursi.zpp@me.government.bg

ПРИЛОЖЕНИЯ:
1.   Заявление за участие в конкурсната процедура от кандидата съгласно образец (приложение № 1).
2.   Декларация относно обстоятелствата по чл. 20, ал. 1, т.т. 3-8 от Закона за публичните предприятия и чл. 84, ал. 3 от Закона за безопасно използване на ядрената енергия (приложение № 2);
3.   Информация за публичното предприятие (приложение 3)

]]>
0